AUTfestiwal 2013


Joann Daszkiewicz Joanna Daszkiewicz
Absolwentka UAM (filozofia) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (malarstwo). Wykładowca na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od kilku lat specjalizuje się w badaniu oraz promowaniu niszowego nurtu sztuki jakim jest art brut – twórczość osób wykluczonych i z różnych powodów znajdujących się na marginesie społecznym. Kurator wystaw, koordynator MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI POŚWIĘCONEJ NURTOWI ART BRUT: Art brut – Między sztuką a terapią (Poznań 15-16.04.2010). W 2008 r. współpracowała jako konsultant merytoryczny z TVP Kultura przy produkcji pierwszego polskiego filmu dokumentalnego o polskim art brut – Sztuka zwana art brut w reżyserii Anny Kochnowicz.Wiceprezes Fundacji ARTiFAKT.

Pierre-Jean Wurtz Pierre-Jean Wurtz
Współzałożyciel i prezes stowarzyszenia „Hors-Champ”, które istnieje w Nicei od 1996 roku i proponuje refleksję nad nieznanymi i mało popularnymi aspektami sztuki (w tym art brut). Od ponad 10 lat stowarzyszenie organizuje Festiwal Filmów Dokumentalnych Spotkania wokół sztuki osobliwej , gromadzi też kolekcję filmów związanych z tym tematem.




SoniaWilk Sonia Wilk
Teoretyk sztuki, kierownik Działu Plastyki Nieprofesjonalnej Muzeum Śląskiego w Katowicach, doktorantka Instytutu Historii Sztuki KUL. Od kilkunastu lat zajmuje się tak zwaną sztuką nieprofesjonalną, szczególnie twórczością przedstawicieli śląskich amatorskich grup plastycznych (Pawła Wróbla, Erwina Sówki, Teofila Ociepki). Kurator kilkudziesięciu wystaw twórczości nieprofesjonalnej w kraju i zagranicą. Obecnie najbardziej interesuje się twórczością outsiderów - osób wykluczonych lub świadomie "skazujących się" na margines, imperatywem twórczym, motywacją oraz rolą sztuki i procesu twórczego w procesie komunikowania własnej osobowości. Członek European Outsider Art Association.

SoniaRammer Sonia Rammer
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby oraz Wydział Edukacji Artystycznej) oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (Wydział Nauk Społecznych – Psychologia). Ukończyła Studium Arteterapii w Polskim Instytucie Eriksonowskim. Zajmuje się sztuką i psychologią, w szczególności psychologią twórczości. Obecnie pracownik naukowo dydaktyczny UAP (adiunkt w I Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku, wykładowca psychologii i psychologii twórczości).


Agnieszka Doda Agnieszka Doda-Wyszyńska
Doktor filozofii, adiunkt w Zakładzie Semiotyki Kultury Instytutu Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu, książki: Pośpiech i cynizm. Wokół teorii dyskursów Jacquesa Lacana (wyd. Humaniora 2002), Inwazja ikonoklastów. Filozofia przedstawienia Jacques’a Rancière’a (wyd. WNS UAM, Poznań 2012), główne zainteresowania: filozofia przedstawienia, psychoanaliza lacanowska.





Paula Maria Paula Stasiakiewicz
Psycholog, adiunkt w Zakładzie Psychopatologii Dziecka UAM w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe i praktyczne skupiają się wokół problemów psychologii twórczości oraz zastosowań sztuki w terapii i edukacji. Jest autorką programów kształcenia akademickiego w zakresie arteterapii oraz prac teoretycznych i programów rozwijania aktywności twórczej. Do ważniejszych jej publikacji należą: Prototypowy obraz świata w rysunku dziecka; Arteterapia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wybrane problemy teorii i praktyki; Wykorzystanie bodźców prototypowych w inspirowaniu twórczej aktywności rysunkowej dzieci z niepełnosprawnością intelektualną; Twórczość profesjonalna i twórczość dziecka – obszary podobieństw i różnic. Problem adaptatywnego sensu artystycznej aktywności dziecka.


ania3 Anna Tyczyńska
Urodzona w Warszawie. Pracuje w zakresie instalacji, fotografii i sztuki obiektu. W latach 1985 – 1990 studiowała w ASP w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny), gdzie w 1990 roku obroniła z wyróżnieniem dyplom w zakresie malarstwa i rysunku w pracowniach prof. Jerzego Kałuckiego i prof. Wojciecha Mullera. Od 1991 pracuje na macierzystej Uczelni na Wydziale Edukacji Artystycznej, gdzie prowadzi Pracownię Rysunku (od 2008 na stanowisku prof. UAP). Brała udział w wielu wystawach indywidualnych (m.in. Galeria ON/ Poznań 2001, Galeria Działań/ Warszawa 2005, Galeria Amfilada/ Szczecin 2005, BGSW/ Ustka 2009, Galeria Wozownia/ Toruń, 2009, Galeria Sztuki Najnowszej MOS/Gorzów Wlkp.) oraz zbiorowych w Polsce i zagranicą. Obok własnej działalności artystycznej często podejmuje się pracy kuratorki i animatorki różnorodnych wydarzeń artystycznych. Czterokrotna laureatka stypendium Ministra Kultury i Sztuki (1989, 1991, 1997, 2002). Mieszka i pracuje w Poznaniu.

 


Artifaktt
Edupoznann